Belgrad’da Mutlaka Görülmesi Gereken 8 Alternatif Yer

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a gidiyorsanız nerelere gidilmesi gerektiği hakkında yaptığınız araştırmada hep aynı noktaların önerildiğini fark etmişsinizdir.

Belgrad zaten çok büyük bir şehir değil. Ancak gerçek bir seyahat insanı, herkesin gittiği yerlerin yanı sıra farklı yerleri görmeyi de bir görev bilmeli, lokal diye tabir ettiğimiz yerlilerin ziyaret ettiği mekanları tavaf etmeli.

Buyrun Belgrad’da mutlaka görülmesi gereken alternatif yerler:

Belgrad’ın en zengin plakçısı: Leila

leila-belgrad-vinyl
Sahibiyle biraz anlaşmanız halinde (ve eğer aldığınız plak sayısı da bolsa) güzel bir indirim koparmanız mümkün olan bu mekanda yüzlerce plak sizi bekliyor olacak. Kategorilere ayrılmış plaklar arasında kaybolurken aman alt katı da ziyaret etmeyi unutmayın, nitekim alt katta daha kelepir plaklara ulaşmanız mümkün. Ayrıca beğendiğiniz plakları kenarda duran pikaba yerleştirip, kulaklık ile denemeniz mümkün.

Belgrad’ın en lezzetli dondurmacısı: Bacio

bacio-dondurma-belgrad
İkiden fazla top isterken dikkatli olun, bu arkadaşların porsiyonu biraz büyük. Acımadan doldurmaya devam edecekler. Özellikle ekşi meyveli dondurmalarını tavsiye edelim. Kendileri Belgrad’ın en ünlü dondurmacılarından, mutlaka ama mutlaka gidilesi.

Belgrad’ın hem lokal hem turistik restoranı: Tavern

belgrad-question-mark-taver
Açıldığında ismi yakınındaki klise ile aynı olan bu alkollü restoran, gelen tepkiler üzerine ismini değiştiriyor ve ? yapıyor. Canlı müzik, yerel bir ortam, büyük porsiyonlar, ev yapımı şaraplar, güler yüzlü garsonlar ve uygun fiyatlar. Gidiniz efendim, pişman olmayacaksınız.

Belgrad’ın tek çay evi: Kuca Caja

tea-house-belgrad
Çay içilmesinden daha ziyade pakette çay satımı üzerine odaklanan bu çay evi Belgrad’ın tek çay evi olmasıyla tanınıyor (Apropo isminde bir çay evi daha geçiyor ancak burası aslında kitapçı ve yanında bir de çay satıyor, sayılmaz). Toplamda üç masaları var. Biraz soluklanmak isteyenler için ideal. Ancak dediğimiz gibi asıl olayları pakette çay satmak. Doya doya koklayın, doya doya çay alın.

Belgrad’ın en nevi şahsına münhasır kompleksi: Supermarket

supermarket-belgrad-concept-store
Belgrad’daki en tarz mekanlardan olan Supermarket isimli bu süpermarket olmayan konsept mekanda yemek yemek, iki kadeh bir şeyler içmek ve bu sırada kıyafet ya da hediyelik eşya almak mümkün. Türkiye’deki bir modelle karşılaştırmak gerekirse zorlanırız ama Mudo’ya benzetebiliriz.

Belgrad’ın en iyi sushi mekanı: Moon Sushi Bar

moon-sushi-bar-belgrad
Kıyıda köşede kalmış diyebileceğimiz bu sushi barda sushi ile beraber rakija ismindeki bizim rakıyı andıran içkilerden de denemenizi şiddetle öneriyoruz. Ama odağımız sushide, dikkatimiz dağılmasın. Taze sushiler, güzel servis, ne tuzsuz ne de tuzlu hesap. Sushi sevenler koşarak bulsunlar.

Belgrad’ın Marmaris’i, Bambi’si: Tazé Grill

taze-grill-belgrade
Yerel lezzetleri denemek isteyenlerin tercih edebileceği bu fast-food mekanına girdiğinizde (birkaç tane şubesi var) Türkiye’deki Marmarisleri, Bambileri, Doydosları anmanız mümkün. Malzemeyi bol koyuyorlar, aman dikkat edin. Tavsiyemiz dev bir köfteyle yapılan hamburgere (basketbolcu elinden büyük) bir adet sos ve bir adet sebze ekletmeniz. Sonra ağzınız burnunuz pislik içinde kalacaksınız ama kesinlikle lezzetli. Deneyiniz.

Bonus: Belgrad’daki herhangi bir fırın

belgrad-firin-hamur-isi
Herhangi ama herhangi bir fırın. Birkaç yüz dinar karşılığında ayaküstü atıştırmalık börekler, çörekler, tatlılar, tuzlular. Sosisli böreği deneyin, sosisi baya büyük. Etli kaşarlı çörekleri var, onlar da denenesi. Herhangi bir fırından, herhangi bir böreği, çöreği alın ve pişman olmayın.

Kaynak: Listelist

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir