Belgrad’da Sıradışı Bir Restoran Deneyimi

Belgrad’a hiç gittiniz mi, bundan sonra gider misiniz bilemiyoruz ama bu hafta sizlere sıradışı bir restorandan bahsetmek istiyoruz. Belgrad’ın en ilginç restoranlarından biri olan Lorenzo&Kakalamba bu şehre yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri.

Belgrad_08

İnsanların bir restorandan beklentisi farklı olabilir, ilgi çeken özelliklerini değerlendirip o restoranı favori mekanları arasına alabilir. Lorenzo&Kakalamba, bir restorandan talep edilen genel özellikler açısından sizi tatmin edecek bir mekan. İyi hizmet, görsel zevk ve farklı lezzet bu restoranda özellikle dikkat edilmiş üç önemli başlık olarak öne çıkıyor.

Belgrad_02

Mekan, 2010 senesinde açıldığından beri Belgrad’ın en iyi restoranları arasında yer alıyor ve her gece tam kapasite ile çalışıyor. Mekan sahibinin yaklaşık 20 sene İtalya’da kalmış olması restorandaki Sırp ve İtalyan esintilerinin de nereden geldiğini açıklıyor. Hem menüde hem de dekorasyonda iki kültüre ait öğeler yer alıyor. Ayrıca Kakalamba ismi de mekan sahibinin lakabı. Tabii her iyi restoran gibi gitmeden önce buraya da rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Belgrad_015

Mekana girdiğinizde sıradışı dekoru sizi şaşırtıyor. Birçok birbirinden bağımsız öğe eklektik stille yerleştirilmiş. Cam masanın içinde taze elmalar, büyük avizeler, renkli duvarlar, aşağı kattaki bulaşıkhaneyi gören cam bölme… Birçok öğe özenle yerleştirilip bir bütün yaratmış. Her bir detayda ilginizi çeken ayrı bir kısım bulabilirsiniz. Örneğin geniş bir duvara dünya haritası, yanına da renkli iğneler konmuş. Sizler de geldiğiniz ya da doğduğunuz yere bir tane batırıp iz bırakabiliyorsunuz.

Belgrad_01

Türkiye’nin birçok yerinden; özellikle Anadolu’dan iğne olması da ilgi çekiciydi.
Bu ülkeye seyahatinizde dikkatinizi çekecek bir nokta Belgrad’daki mekanlarda sigara içilebiliyor olması. Hemen hemen bütün mekanlarda ayrı bir kısım olmadan dumana maruz kalabiliyorsunuz ki Lorenzo&Kakalamba iç mekanlarda rahatsızlık veren bu duruma bölmeler ayırarak çözüm bulunmuş.

Belgrad_04

Çalışanların çoğu İngilizce biliyor ve size birçok konuda yardımcı oluyor. Restoranın bir kısmı bahçe olarak kullanılıyor. Kışın üstü kapatılıp sigara içilen kısım olarak değerlendiriliyor. Bunun yanında Belgrad’da mutlaka denemeniz gereken şeylerden biri de et yemekleri… Restoranda özenle pişirilmiş etli ana yemekler oldukça lezzetli.

Belgrad_07

Tatlı yemek ister misiniz sorusuna evet derseniz size 1,5 metre uzunluğunda bir tablo getiriyorlar. Bu resimli büyük menüyü görünce içinizden bir yerine iki tane tatlı söylemek geçebilir. Sufle, tiramisu, panna cotta denenmesi gereken tatlılardan sadece birkaçı…

Belgrad_05

Bir restoranda lezzet vazgeçilmezdir. O lezzetin nasıl sunulduğu, hizmete özen gösterilmesi size kendinizi farklı hissettirir. Mekanın atmosferi ise göz zevkinize hitap eder. Bu bütünlük gerektiren üç özelliği iyi kombine eden mekanlar uzun vadede başarıya ulaşır. Bu bütünlüğün iyi bir örneğini görebileceğiniz Lorenzo&Kakalamba’ya yolunuzun düşmesi dileğiyle…

Belgrad_10

Yazı: Bekir Başar Özer
Fotoğraf: Ertürk İhsan Limon

Kaynak: Fabrika-TR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir