Ücretsiz Belgrad Turu

Belgrad seyahatiniz sırasında ücretsiz şehir turu yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Hem de İngilizce rehber eşliğinde. Özellikle kısıtlı süreyle yapılan seyahatlerde zamanı ve bütçeyi en etkili şekilde kullanmak gerekir. Zamandan kazanmak için tercih edilen rehberli şehir turları çoğunlukla yüksek ücrete sahip olurlar. Bu tip şirketsel turlarda turistik yerlerin dışına pek çıkılmaz. Yine de Belgrad gibi şehirlerde çok güzel ücretsiz şehir turları ile hem rehberli tur yapma fırsatı bulabilirsiniz hem de firmalara ödeyeceğiniz tur ücretini şehirdeki farklı aktivitelere harcayarak seyahatinizden daha çok keyif alabilirsiniz.

Rehber eşliğinde şehir turu tramvayı ile Belgrad’ın en önemli yerlerini, binalarını ve caddelerini keşfedebilir veya bir grup üniversite öğrencisi rehberlinde gerçek bir Belgrad deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunların ücretsiz şehir turu olduğundan haberiniz var mıydı?

Ücretsiz Şehir Turu – Rehberli Tramvay

Ücretsiz Belgrad tramvay turu, en sık kullanılan ve en gözde toplu taşıma aracı olan tramvay ile Belgrad’ı keşfetmenize olanak sağlıyor. Turistik bir şehir turu için kullanılan bu özel tramvaya binmek ve tura katılmak için herhangi bir bilet veya ücret ödemeniz gerekmiyor. Belgrad’ın kayda değer ve mutlaka görülmesi gereken önemli noktalarından geçen tramvayda bulunan rehber de yol boyunca ilginç hikayeler ve şehirle ilgili önemli bilgiler veriyor. Ücretsiz Belgrad tramvay turu yaklaşık 60 dakika sürüyor. Ücretsiz şehir turu tramvayı Mayıs – Ekim ayları arasında hizmet veriyor. Belgrad şehir turu her Cuma 19:00’da Sırpça, 20:00’da İngilizce rehber ve Cumartesi 17:00’da Sırpça, 18:00’da İngilizce rehber ile hizmet veriyor.

Her tur 25 kişiyle kısıtlı olduğu için tura katılım için Knez Mihailova 5 adresinde bulunan Turizm Bilgi Ofisi’ne başvurabilirsiniz. (Pazartesi – Cumartesi 09:00 – 21:00, Pazar 10:00 – 15:00)

Ücretsiz Şehir Turu Tramvayı | Belgrad, Sırbistan
Ücretsiz Şehir Turu Tramvayı | Belgrad, Sırbistan

Tur Bilgisi

Dönemi: Mayıs – Ekim arası
Zamanı: Her Cuma 19:00 ve 20:00
Her Cumartesi 17:00 ve 18:00
Süresi:  Bir saat
Başlangıç: Belgrad Hayvanat Bahçesi arkasındaki tramvay durağı
Dil: Sırpça, İngilizce
Ücret: Ücretsiz
Koşullar: 25 kişiyle sınırlı tur
Kayıt: Turizm Bilgi Ofisi, Knez Mihailova, 5

Belgrad Alternatif Ücretsiz Şehir Turu

Yazıyı yayınladığım sırada ücretsiz sunulan bu tur yakın bir geçmişte ücret karşılığı sunulmaya başlanmış.

Ücretsiz şehir turu | Belgrad Alternatif Tur Grubu

Birkaç sene önce Belgrad’ta bulunan bir grup öğrenci şehre gelen yabancıların Belgrad’ı daha yakından tanıması ve şehre olan bakışlarının iyileştirilmesi amacıyla bir araya gelerek Belgrad Alternatif Tur’u (Belgrade Alternative Guide), kısaca BAG’i oluşturdu. Grubun öncelikli amacı şehrin ve şehirlilerin günlük hayatıyla içiçe geçen ücretsiz şehir turu düzenlemek. Turun ücretsiz olmasının yanında, en güzel yanı ise herhangi bir turizm acentasında, reklamlarda veya bilinen rehber kitaplarda bulamayacağınız yerel aktivitelere ve rotalara erişim sağlaması. Grup kendilerinden ve turdan emin olarak katılımcıların Belgrad’a hayran olarak ayrılmasını hedefliyorlar.

Belgrad Alternatif Tur Grubu
Belgrad Alternatif Tur Grubu

Grubu oluşturan öğrenciler tüm hayatları boyunca Belgrad’ta yaşadığı için şehre oldukça hakimler. Tura katılanlar bir çok Belgradlı’nın bile varlığından habersiz yerleri görme şansını yakalıyor. Diğer yandan da yapılan turlar oldukça esnek ve isteklerinizi içerecek kapsamda özelleştirilebiliyor. Burada tabii ki gerçekçi ve uygun isteklerden bahsediyorum. Rehberler tura katılanları şehrin politik öneme sahip bölgelerine götürerek yakın geçmişten anektodlar, hikayeler anlatmakta, Belgrad sokak sanatıyla tanıştırmakta, turun gününe uygun olarak çeşitli konser, tiyatro veya özel partilere götürmekte, futbol veya basketbol oyununa götürebilmekte ve çoğunlukla büyükanne Mara’ya öğlen yemeğine davet etmekteler. Tekne turları, Büyük Savaş Adası’nda (Great War Island) mangal organizasyonu, eski ve yeni Belgrad çevresinde çeşitli geziler veya Zemun’un eski sokaklarına tur gibi çeşitli ve farklı organizasyonlar düzenleyebiliyorlar.

Turlar yıl boyunca Sırpça ve/veya İngilizce olarak düzenleniyor. Cumhuriyet Meydanı’nda (Trg Republic) başlayan turlar genelde 2-3 saat sürüyor. Rehberlik hizmeti ve tur için herhangi bir ücret talebi bulunmuyor. Turlar ücretsiz, yine de öğrencilerin bu çabalarına karşı bahşiş bırakmayı unutmayın.

Ücretsiz şehir turu ile Belgrad'ı yaşayın
Ücretsiz şehir turu ile Belgrad’ı yaşayın

Tur Bilgisi

Dönemi: Yıl boyunca
Zamanı: Anlaşmaya göre
Süresi: 2-3 saat (Bazen daha uzun olabiliyor)
Başlangıç: Cumhuriyet Meydanı (Trg Republic)
Dil: Sırpça, İngilizce
Ücret: Ücretsiz, Bahşiş kabul ediliyor.
Kayıt: www.belgradealtguide.com

Kaynak: Adım Adım Seyahat

Pin It

One thought on “Ücretsiz Belgrad Turu

  1. Pingback: Belgrad Gezi Rehberi | Uzakrota, Gezi Rehberi, Gezilecek Yerler, Turizm Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir