Ulaşım

Havalimanı – Şehir Ulaşımı

İstanbul’dan Belgrad‘a yaklaşık 1 saat 45 dakikalık bir yolculuktan sonra ulaşacaksınız. Havaalanına indikten sonra kısa bir pasaport kontrolünden geçip ülkeye giriş yapabilirsiniz. Yanınızda otel rezervasyon formunuz ve dönüş biletinizin çıktısı olursa pasaport görevlisinin size soru sorma ihtimali oldukça azalacak.

  • Belgrad Nikola Tesla Havaalanı şehre sadece 13 km mesafede. Merkeze gitmek çok kolay.
  • Taksi: Kazıkçı şoförlerini engellemek için hazırlanmış sistemle, ‘gelen yolcu (arrival)’ kısmından taksi danışma bölümlerinden bir fiş alarak ön ödemeli binilebilir. bkz: pre paid taxi
  • Otobüs: 72 numaralı otobüs, son durak Zeleni Venac’a 40 dakikada varıyor. Muhtemelen daha erken ineceksiniz. Her saati çeyrek geçe ve her saate çeyrek kala kalkıyor.
  • Minibüs (Önerilir): A1 numaralı minibüsler, Slavija Meydanı’na kadar gidiyor. Novi Belgrad ve ana tren istasyonundan da geçiyor.
  • Shuttle: JAT Havayolları, havaalanı ve Slavija arası shuttle hizmeti sağlıyor. Sabah 7’den gece 22:00’a kadar her saat başı hizmet veren servisler, son durağa 30 dakikada varıyor. Hızlı bir alternatif.

Şehir içi Ulaşımı

Bir şehri anlamak için yürümekten yana olanlardansanız, Belgrad sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. Ara sokaklara girip çıkmayı, burada ne varmış diye avlulara dalmayı, susayınca çeşmelerinden su içmeyi, pazarların içinde kokuları takip ederek yönünüzü bulmayı, bir göz yukarıda, diğer göz etrafı kolaçan ederek dolaşmayı gerektiren kentlerden.

  • Tramvay. Şehirde bir kaç tramvay hattı var. Tram 2’ye binerseniz tüm şehri dolaşabilirsiniz. Kiosklardan bilet alabileceğiniz gibi, tramvaya bindiğinizde vatmandan da 140 RSD bir bilet alabilirsiniz.
  • Şehir içerisinde otobüs ve minibüs ulaşım sistemini kullanabilirsiniz. Belgrad Busplus kartlar tüm otobüslerde geçerlidir.
  • Özellikle 3-4 kişiyseniz mahalleler arası geçiş yaparken taksiye başvurmanızı öneririz. 1 TL 47.50 RSD olduğundan taksiler size asla pahalı gelmeyecek. Belgrad’da birçok taksi firması bulunmaktadır kullanabileceğiniz en uygun firma Pink firmasıdır.
  • Belgrad içinde diğer Avrupa şehirleri gibi bisikletle dolaşanlara pek rastlayamazsınız. Bisiklete binmek için Belgrad’lıların yaptığı gibi Ada Ciganlija’ya gidebilirsiniz. Saati 150 RSD, günlüğü 500 RSD
Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir